Hírek
2014. Szeptember 12. 05:00, péntek |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Még nincs vége a válságnak?

Borúsan látják a világgazdaság helyzetét az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) közgazdászai, szerintük még mindig nem sikerült rátalálni a hosszú távú növekedéshez vezető útra. Az ENSZ szakosított szervezete szerdán kiadott éves jelentésében rámutatott: hat évvel a világgazdasági válság kirobbanása után az okok továbbra is fennállnak, a fellendülés alig kezdődött el.
Nem működik a kormányok megszorító politikája és a jegybankok olcsó pénze - mondta Kituji Muhisa, az UNCTAD főtitkárhelyettese.
A szervezet 2,5 és 3 százalék közötti növekedést jósol a világgazdaság egészének az idei évre, a világkereskedelemben pedig 2 százalékos növekedésre számítanak. Kituji szerint ezért a helyzetért a kormányok is felelősek, mert nem szüntették meg a válság mélyen gyökerező okait.
Az alacsony növekedésnek a bérek emelése és a jövedelmek igazságosabb elosztása révén keletkező aggregált kereslettel kell véget vetni - vélik az ENSZ-szakértők. Nyugtalanító párhuzamot látnak a jelenlegi helyzet és a 2008-as válságot megelőző körülmények között.
A legaggasztóbb tényezők között említik 'az aktívák (részvények és ingatlanok) árának és a (vállalati) nyereségeknek a növekedését'. 'Új pénzügyi buborékok' kialakulása fenyeget, miután az alapvetően egy új válság megelőzését célzó szabályok nem voltak megfelelőek. Megmaradt a pénzügyi szféra uralma a reálgazdaság felett, a jegybanki pénzeket mindenekelőtt tőzsdei spekulációkra használták ahelyett, hogy a reálgazdaságba hajtottak volna végre beruházásokat - mutattak rá.
Az UNCTAD arra is figyelmeztetett, hogy az egyes országcsoportokra jellemző 'nyilvánvaló stabilizálódás olyan csalóka benyomást kelthet, mintha a rendszerhibákat kiküszöbölték volna, és a növekedés, ha alacsony szinten is, de fenntartható lenne. Egyes gazdasági iskolák szerint ez az 'új normális állapot', de az ENSZ-szervezet szerint a foglalkoztatás alacsony növekedésében, a stagnáló bérekben és a háztartások növekvő eladósodottságában 'nincs semmi normális'.
'Vannak alternatívák' - véli Alfredo Calcagno, az UNCTAD gazdaságpolitikáért és fejlesztésért felelős vezetője, a bérek emelését, állami beruházásokat és befektetéseket igénylő iparpolitikát szorgalmazva. Ezek révén 2019-re éves szinten 4,7 százalékkal bővülhet a világgazdaság, míg a jelenlegi irányvonal fenntartásával csak 3,4 százalékkal.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld
Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld
Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést
2025. Július 17. 07:43, csütörtök | Külföld
Közzétették a 2028 utáni uniós költségvetést
2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld
Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban