Hírek
2014. Július 01. 05:00, kedd |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Hosszú távon károsítja a stressz az agyat

A szegénység, az elhanyagoltság vagy a fizikai bántalmazás miatti krónikus stressznek az élet korai szakaszában, hosszú távon negatív hatása van az agy fejlődésére, valamint növeli a viselkedési problémák és a kumulatív stressz kialakulásának kockázatát - írja a The Freepress Journal.
Az élet korai szakaszában elszenvedett stressz következtében a még fejlődési szakaszban lévő gyerekek agyi szerkezete kisebb lesz, mint társaiké - állapította meg a tanulmány.
A korai stresszt már korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták a depresszió, a szorongás, a szívbetegség, sőt még bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának megemelkedett kockázatával is.
A mostani tanulmány során a szakemberek 128 olyan 12 éves korú gyermeket vizsgáltak meg, akiket életük korábbi szakaszában lelkileg vagy fizikailag bántalmaztak, vagy nagy fokú szegénységben éltek. Különösen az érzelmek és a stressz feldolgozásáért felelős hippocampus és amygdala régiót vették szemügyre agyi képalkotó vizsgálat segítségével.
Az eredményeket ezt követően összehasonlították olyan középosztálybeli gyerekekével, akik nem voltak kitéve az említett okokból kifolyó stressznek. Megállapították, hogy mindkét említett agyi régió kisebb volt a stressznek kitett gyerekeknél, mint társaiknál, ami azt jelenti, hogy hosszú távon, egy életen át kihathat a korai stressz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 26. 09:47, szombat | Életmód
Szarmata sírokat találtak a régészek Mórahalmon
Szarmata sírokat találtak a Móra Ferenc Múzeum régészei a Szeged-Csanádi Egyházmegye leendő oktatási és sportkomplexumának két készülő műfüves focipályájának helyén Mórahalmon
2025. Július 25. 07:44, péntek | Életmód
Ma még napos, szombattól egyre felhősebb, esősebb idő várható
Pénteken és szombaton napközben még meleg időre és sok napsütésre, szombat éjszakától azonban egyre többfelé esőre, záporra és zivatarra, valamint lehűlésre számíthatunk a hétvégén